Spływ Przełomem Dunajca

Goszcząc na Podhalu grzechem wręcz byłoby nie skorzystanie z okolicznej atrakcji na skalę europejską, jaką jest spływ Przełomem Dunajca.

Dunajec jest największą rzeką, przepływającą przez Podhale. Na odcinku między Sromowcami a Szczawnicą wije się, tworząc liczne meandry i zakola. Tak malowniczy przebieg rzeki w połączeniu z pienińskimi zboczami sprawia, że miejsce to należy do najpiękniejszych w kraju. Dunajec na odcinku w Pieninach tworzy przełom. Jest to taki odcinek doliny rzecznej, w którym woda pokonuje obecne na jej drodze przeszkody ( w tym przypadku skały, z których zbudowane są góry). Charakteryzuje się wąskim dnem i stromymi zboczami. Wokół genezy "przebicia się" Dunajca przez góry, krążą legendy, o których na pewno usłyszycie podczas spływu. Jedna z nich to ta, która mówi, że drogę rzece miał wyrąbać sam Bolesław Chrobry. Z geologicznego punktu widzenia powstanie przełomu wciąż nie jest wyjaśnione, istnieje kilka naukowych hipotez. Zostawmy jednak kwestię genezy. Wyjątkowym zjawiskiem, jakie można w tym rejonie zaobserwować jest to, że rzeka zawraca swój nurt o 180 stopni i przez pewien odcinek płynie w kierunku odwrotnym do morza.

Spływ Przełomem Dunajca

Historia Spływu Dunajcem

O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że przykuwało ono uwagę już w dalekiej przeszłości. Najstarsze przedstawienie Przełomu Dunajca, znajdziemy na polichromii w starym kościele w Krościenku, datowanej na 1589 r. Z XVII wieku zaś pochodzi wyobrażenie spływu mieszczące się w Czerwonym Klasztorze. Z początkiem XIX wieku nabrał przełom znaczenia gospodarczego. Spławiano tędy drewno, zwiezione z Tatr i Gorców, które potem przez Wisłę trafiało aż do Gdańska. O walorach rekreacyjnych wzmianki pojawiają się około 1840 roku, wówczas uczestnikami spływu bywali najczęściej goście bawiący w niedzickim zamku lub czorsztyńskim dworze, a także coraz liczniej przybywający w te strony kuracjusze ze Szczawnicy.

    sdhfbyi

  • 1
  • 2

Jak widzicie, spływ Przełomem Dunajca stanowi atrakcję już od wielu, wielu lat i nadal dostarcza wrażeń. Spływy organizowane są od 1 kwietnia do 31 października, codziennie, za wyjątkiem pierwszego dnia Wielkanocy oraz Bożego Ciała. Spływ ma swój początek w Sromowcach Wyżnych, gdzie znajduje się przystań flisacka lub w Sromowcach Niżnych. Kończy się w Szczawnicy. Flisacka tratwa, na której odbywa się cała wycieczka, składa się z pięciu połączonych czółen. Na łodzi tej może przebywać równocześnie 10 osób dorosłych albo 8 dorosłych i 4 dzieci. Tratwą steruje dwóch flisaków przy pomocy drewnianych żerdzi, tzw. sprysek. Czas trwania spływu to około 3 godzin.

Spływ Przełomem Dunajca

Kiedy wybrać się na spływ Dunajcem

Czas ten mija szybko w towarzystwie przepięknych widoków: ciągle towarzyszy nam w tle masyw Trzech Koron. Po drodze widzimy także zabytkowy Czerwony Klasztor po słowackiej stronie granicy. Dodatkowo czas umilany jest przez kierujących tratwą flisaków. Ich cechą charakterystyczną jest strój: haftowana pienińska kamizelka i portki, zaczerpnięte ze stroju ludowego. Właśnie od nich mamy szansę sporo się dowiedzieć na temat okolicy, a także legend związanych z Przełomem Dunajca.

Bilety możemy zakupić w kasie przy przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach po uprzednim samodzielnym tam przybyciu. Istnieje także możliwość zakupu za pośrednictwem biur, organizujących jednodniowe wycieczki z Zakopanego, wraz z transportem na miejsce.