Gliczarów Górny co to za miejsce?

Jedyne w swoim rodzaju. Wieś położona jest na Pogórzu Gliczarowskim, niezwykle malowniczo, o czym świadczy fakt, że należy do najwyżej położonych na Podhalu. Miejscowość znajduje się obok Białego Dunajca, całkiem niedaleko tak uczęszczanej Zakopianki, a jednak z dala od jej ruchu.

Choć niewielki, bo liczący sobie nieco ponad 800 mieszkańców, ma wiele do zaoferowania. Malowniczo usytuowany na grzbiecie Pogórza Gliczarowskiego, zalicza się do najwyżej położonych miejscowości na Podhalu i w całej Polsce. Położony na uboczu, pozwala zaznać wiejskiej ciszy i odpocząć od miejskiego hałasu i ruchu, jednocześnie zachęca atrakcjami, dostępnymi na wyciągnięcie ręki latem, jak i zimą. Jest miejscem idealnym dla tych, którzy szukają oazy spokoju dla wyciszenia zmysłów, jak i tych, którzy poszukują aktywnego wypoczynku.

fot. archiwum prywatne BP

Trochę historii

Historia miejscowości sięga pierwszej połowie XVII wieku. Trwała wówczas akcja kolonizacyjna w tej części Podhala. Gliczarów został założony przez zasadźcę Marcina Bafię na prawie wołoskim. Było to prawo osadnicze, stosowane najczęściej na terenach górzystych i trudno dostępnych. Pochodzi od wędrownych pasterzy, których rodowodu możemy szukać w granicach dzisiejszej Rumunii. Stąd też podstawą gospodarki osób tu mieszkających było pasterstwo, a daniny uiszczane były w owcach i serze. Do dzisiaj spotkać tu możemy pasące się owce przy bacówkach Jana Bafii i Stanisława Jarząbka. Każdy z nich ma pod swoją opieką po około 600 sztuk owiec. Wiele terminów, stosowanych także współcześnie w hodowli owiec i produkcji serów, to właśnie zapożyczenia z języka, którym pierwotnie posługiwali się Wołosi. Goszcząc w progach gliczarowskich szałasów, mamy szansę na skosztowanie prawdziwego oscypka, bryndzy czy napicie się żętycy. To także niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się co nieco o pasterskim rzemiośle, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji bacowania i zwyczajach związanych z redykiem. Warto przy tej okazji nadmienić, że przez Gliczarów Górny wiedzie poświęcony oscypkowi specjalny szlak turystyczny- szlak oscypkowy.

Warto zobaczyć

Pierwszoplanową atrakcją Gliczarowa jest samo jego położenie i krajobraz, jaki się stąd roztacza przede wszystkim na Tatry, ale także na Gorce i Beskidy. Usytuowanie na grzbiecie Pogórza Gliczarowkiego sprawia, że wieś ma duże nachylenie na 500 m. Wiedzie tędy królewski etap Tour de Pologne, a podjazd do Gliczarowa jest jego najbardziej mozolnym odcinkiem, ale i największym wyzwaniem, które czeka także na Was. Na wielbicieli dwóch kółek, oprócz morderczej trasy TdP, czekają także liczne szlaki wokół Tatr i nie tylko, które rozpocząć można w naszej miejscowości.

fot. archiwum prywatne BP

Ukojenie dla mięśni po całym dniu pedałowania przyniesie Wam kąpie w gorących, leczniczych wodach termalnych, bo wszystkie podhalańskie kompleksy basenowe znajdują się w promieniu zaledwie kilku kilometrów. Także zima w Gliczarowie niesie ze sobą moc atrakcji- czekają naśnieżone i oświetlone stoki w samej miejscowości lub wokół niej. Dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za nartami snowboardem świetną alternatywą będą sanki czy kulig z pochodniami.

Taka ciekawostka?

Aby poobcować z kulturą i sztuką, także nie trzeba wcale daleko szukać. Gliczarów ma bowiem swojego własnego Leonardo! Da Vinci z Gliczarowa- taki przydomek otrzymał jeden z ludowych artystów z naszej wsi, który tworzył w XIX w.- Wojciech Kułach „ Wawrzyńcok”. Spod jego dłuta wyszły liczne rzeźby sakralne (w drewnie, kamieniu i metalu). Zdobią one przydrożne kapliczki- jedna z nich znajduje się w Gliczarowie Górnym- oraz kościoły, np. na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Barokowe zdobienia otrzymywały także wykonywane przez niego przedmioty użytkowe: krzesła, narzędzia ciesielskie i rolnicze ( można je zobaczyć w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego). Niezwykle kunsztowna forma dzieł wiejskiego twórcy jest z pewnością efektem jego pieszej wędrówki do Rzymu, który bardzo go zainspirował.

Zapraszamy do Gliczarowa - prawdziwie tatrzańskiej miejscowości, by posmakować oscypka, kontemplować widoki, aktywnie spędzić urlop i odprężyć się w błogiej ciszy.

Panorama na Tatry i okolicę z Gliczarowa Górnego.

Panorama wykonana 15 marca 2020 roku, dla ciekawkisch punkt google: 83V5+Q5 Gliczarów Górny

Panorama z Gliczarowa Górnego
fot. Bartłomiej Pająk - Zobacz panoramę w większej rozdzielczości tutaj